Logo
< Ulucanlar katliamı 15. yılında...

Teslim Demir (Sinan) yoldaşı yitirdik!


EKİM’in ve partimizin kurucu kadrolarından, Türkiye devrimci hareketinin yarım asırlık çınarı Teslim Demir yoldaşı (1952, Dersim) bu sabah yitirmiş olmanın derin acısı içindeyiz.

Yoldaşımıza Mayıs ayı başında beklenmedik bir biçimde en ileri derecede akciğer kanseri teşhisi konulmuş, durumun umutsuz olduğu, her an yaşamını yitirebileceği bildirilmişti. Sinan Yoldaş bu akıbete kolayından teslim olmamak kararlılığındaydı. Yaşam ve mücadele azmi ve iradesiyle aylarca direndi. İlk haftalardaki müdahalelerin ardından normal siyasal yaşamına döndü ve son bir aya kadar da bunu olağan tempoda sürdürdü. Öylesine ki dışardan bakanlarda hastalığı yenmiş izlenimi bile yarattı. Fakat yazık ki çok geçmeden hastalık yoldaşımıza yeni bir düzeyde çullandı ve sonunda onu bizlerden fiziken ayırdı.

Son günlerinde kendisini yalnız bırakmayan, hastahanede kaldığı odayı arı kovanına çeviren yüzlerce devrimci ve emekçinin tanıklık ettiği gibi, yoldaşımız ölümü sakin, acısız, sözkonusu hastalıkta az görülür bir huzur içinde karşıladı.

Bu kısa açıklama, ilerici-devrimci kamuoyuna yoldaşımızın ölümünü zamanında duyurmak içindir. Partimizde, partimizden öteye Türkiye devrimci hareketinde apayrı bir yeri olan Teslim Demir yoldaşın yarım yüzyıllık devrimci siyasal yaşamı üzerine ilk elden söylenebilecekleri, partimiz en kısa zamanda ayrıca söyleyecektir.

Teslim Demir yoldaş, kendi istemi de gözetilerek, kendisinden önce yitirdiğimiz yoldaşların bulunduğu kentlerden biri olan İzmir’de toprağa verilecektir. Son uğurlama töreni 6 Ekim Cumartesi günü, Almanya’nın Oberhausen kentindeki Alevi Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

O partimizin Sinan Yoldaşı, ama Türkiye devrimci hareketinin de Sinan Hoca’sıydı. Siyasal yaşamı ve mücadelesi bir partiye sığamayacak türden devrimcilerin nadir örneklerinden biriydi. Son yolculuğuna uğurlama, bu gerçekliğe ayrıca tanıklık edecektir.

Devrimciler ölmez, devrim davası yenilmez!

Türkiye Komünist İşçi Partisi

29 Eylül 2018


Üste