Logo
< TKİP VI. Kongresi Belgeleri… Partinin gençlik çalışması

Genç komünistlerin kamp izlenimleri


Partimizin çağrısına yanıt vereceğiz!

Toplumsal atmosferin bu denli gericileştiği, baskı ve yasakların arttırıldığı, gözaltı ve tutuklama terörünün yaşandığı böylesi bir dönemde, örgütsel güvenlik esaslarımıza uygun bir şekilde örgütlediğimiz genç komünistler kampımızı başarıyla gerçekleştirmenin sevinci içindeyiz. Kısa ama her anıyla dolu dolu geçen kampımızın her bir yoldaşıma olduğu gibi benim devrimci kimliğime de çok önemli katkıları oldu. Sunumlardan günlük yaşamımızın örgütlenmesine kadar her anının kolektif emeğin bir ürünü olduğu günler geçirdik. Adeta kurmak istediğimiz dünyanın küçük bir provasını gerçekleştirdik.

Sunumlarımız, örgütlediğimiz ilk kampımızda aldığımız kararlar doğrultusunda gelişimimize katkı sunan özenle seçilmiş başlıklardı. Diyalektik materyalizm, gençlik içinde parti çalışması, parti tarihi, devrimci kimlik... Hepsi birbirini bütünleyen, öğretici, tartışma ve anlama yöntemi sunan ve en önemlisi daha detaylı araştırmaya teşvik eden verimli tartışmalardı.

Kampımızda devrim şehitleri anması da yaptık. Genç komünistler olarak küçük bir program hazırladık. Hep bir ağızdan söylediğimiz türkü ve şiirlerimizle, sohbetlerimizle coşku dolu bir anma gerçekleştirdik.

Kampımızı, başta kendisine atfettiğimiz Sinan yoldaşımızı, “Ateşin keşfinden, güneşin zaptına!” bu uğurda yitirdiğimiz her bir devrim şehidini yaşatmanın yolunun onlardan devraldığımız mücadele bayrağını daha da yükselteceğimiz sözünü ve tabii ki partimizin çağrısına yanıt vereceğimizin sözünü vererek sonlandırdık.

Toprak

 

Yol gösterici bir etkinlik!

II. Teslim Demir Genç Komünistler kampını başarıyla gerçekleştirebilmenin coşkusuyla selamlar. Teslim Demir yoldaşın ve partinin çağrısına kulak vererek gerçekleştirdiğimiz kampımız örgütleniş ve işleyiş bakımından oldukça iyi geçti. Sunumlar verimli ve nitelikliydi, kolektif gerçekleştirdiğimiz tartışmalarımız ile verimli bir süreç örgütledik. Diyalektik tartışmasından Marksizm tartışmasına ve parti tarihi tartışmalarına kadar kampımız, ideolojik donanımızı daha ileriye taşıyabilmek için neler yapılması gerektiği noktasında yol gösterici oldu.

Kampta gerçekleştirdiğimiz anmamız da bütünleyici ve birleştiriciydi. Yoldaşlarımızı anarken onları yaşatmanın yanı başımızdaki yoldaşı sahiplenmek ve et-tırnak misali hareket edebilmekten geçtiğini vurguladık.

Son olarak, Teslim Demir yoldaşın çağrısına kulak vermenin devrim davasını güçlendirmekten ve onun öncü müfrezesi olan partiyi büyütmekten geçtiğini düşünüyorum. Geçmişi aşıyor, geleceğe daha emin adımlarla yürüyoruz. Çünkü artık daha güçlüyüz.

Sefa

 

Kampımızda “yapı”ya yeni bir tuğla yerleştirdik!

Bir yıl önce kızıl bayraklarla, genç komünistler olarak omuzlarımızda uğurladığımız yoldaşımıza atfen II. Teslim Demir Genç Komünistler Kampı’mızı başarıyla gerçekleştirdik. (...)

Kampımızda “yapı”ya yeni bir tuğla yerleştirdik. Şimdi her bir genç komünist yapıyı yükseltecek olan pratik ve ideolojik güce kavuşmak için yeni adımlar atmalıdır. Kampımızın başarısını kalıcılaştıracak ve garantileyecek olan, bundan sonra ortaya koyacağımız çaba olacaktır.

Bunun için genç komünistler olarak gençliğe partimizin çağrısını daha güçlü taşıyabilmeliyiz. İnisiyatifli, yaratıcı ve sürekliliği olan bir çalışmayı üniversiteler, liseler başta olmak üzere yaşamın her alanında örgütleyebilmeliyiz. (...)

Hasret

 

Kolektif emeğin ürünü bir kamp!

(...) Her gününün kolektif bir emek ve çaba ile planlandığı, yoğun, verimli, canlı tartışmaların yaşandığı bir kamp gerçekleştirdik.

Ekim, yeni bir gelenek, yeni bir kültür olarak ortaya çıktığından bu yana marksist dünya görüşü temelinde güçlü ideolojik birikim yarattı. (...) Gerçekleştirdiğimiz kamp vesilesiyle genç komünistler olarak yaratılmış bu birikimle donanmak en büyük hedeflerimizden biriydi. Diyalektik materyalizm, Parti tarihi ve Marksizm üzerine yapılan sunumlar ve gerçekleştirdiğimiz tartışmalar bizlere göstermiştir ki, ideolojik birikimimize hâkim olabilmek için daha fazla çaba harcamalı, daha çok okumalıyız. Devrimci kimlik üzerine gerçekleştirdiğimiz çok yönlü ve anlamlı tartışmaların bizlerin eksikliklerine ve üstünlüklerine ışık tuttuğu fikrindeyim. Yaşadığımız kapitalist sistemin yaratmaya çalıştığı yoz kültürün içinde yeni bir kültürü inşa etme sorumluluğu ile, başta kendimiz olmak üzere insanları ve dünyayı değiştirme hedefinde daha çok ısrar etmeli ve çaba harcamalıyız. (...)

Kampta, Eylül ayında başta Ulucanlar Katliamında yitirdiğimiz parti şehitlerimiz Habip Gül ve Ümit Altıntaş olmak üzere, yine geçtiğimiz sene Eylül ayında yitirdiğimiz Sinan yoldaşımız şahsında tüm yitirdiğimiz değerlerimiz için gerçekleştirdiğimiz anma etkinliği anlamlı, duygulu ve çok etkileyici idi. Yoldaşlarımız için yapılan konuşma, ardından okuduğumuz şiirler ve söylediğimiz türküler, düşenler ve yola devam edenler arasında bir köprü işlevi görürken, onların yaşamlarını yitirseler de mücadele uğrunda ölümsüzleştiklerini hissettirdi bana. (...)

Kampta elbette birçok konu üzerine konuştuk, tartıştık, anlamlı şeyler kattık, aldık, ancak ne kadar verim aldığımız pratik yaşamımızdan anlaşılacaktır. Güçlü yanlarımıza dayanarak pratikte eksik yönlerimizi aşmalı, ideolojik-teorik birikimimize sahip olmak için okumalarımızı hızlandırma noktasında daha fazla çaba sarf etmeliyiz.

Deniz

 

Kampımızı başarıyla gerçekleştirdik!

Siyasal gericiliğin arttığı, baskı ve zulmün katmerlendiği bir süreçten geçiyoruz. Ekonomik kriz, yönetememe sorunu, siyasi kriz sermaye düzeninin boğazını sıkan bir ip gibi gergin. Bizler ise, genç komünistler olarak, sermaye düzeninin ayağının altından sandalyesini çekmek için hazırlığımızı yapıyoruz.

Genç komünistler olarak kampımızı başarıyla gerçekleştirdik. Teorik açıdan, devrimci kimlik açısından, kolektif yaşam açısından epey yol kat ettik ve ediyoruz da. Ve bizler biliyoruz ki, bu düzen böyle gitmeyecek! Çünkü, gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!

Başak

 

Her açıdan verimli bir kamp!

Siyasal atmosferin ve ekonomik krizin giderek ağırlaştığı, hiçbir muhalif sesin çıkmadığı bir atmosferde kampımızı hiçbir sorun yaşamadan başarı ile gerçekleştirmiş olduk. Her şeyi ile kolektif örgütlediğimiz kampımızın biz genç komünistler için her açıdan verimli geçti. Kampımızın isminden de anlaşılacağı gibi bu kampı Teslim Demir yoldaşa atfetmiş bulunuyoruz. Sinan (Teslim) yoldaşın bize devrettiği mücadele bayrağını daha yükseklere taşımanın hazırlıklarına devam ediyoruz.

Sermaye devleti son bir yıl içinde farklı kentlerde operasyonlar yapmış ve bizleri tutuklamaya çalışarak çalışmamızı engelleyeceğini sanmıştır. Ama çabaları beyhudedir. Bizler bulunduğumuz her alanda devrim mücadelesini ve işçi sınıfının partisinin sesini yükseltmeye devam edeceğiz. Sinan, Ümit, Habip, Hatice ve Alaattin yoldaşlardan devraldığımız devrim mücadelesini ilmek ilmek örmeye devam edeceğiz.

Selam olsun Yeni Ekimlerin Partisi’ne!

Canan


Üste