Logo

Partinin pratik faaliyetlerinden...


Partinin pratik faaliyetlerinden...

Güne yükleniyor, geleceğe yürüyoruz!

Kesintisiz olarak sürdürdüğümüz illegal devrimci faaliyetimiz Mart ayında da asgari bir başarıyla tamamlandı. Mart ayının temel gündemleri olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve ezilen hakların isyan ateşini simgeleyen 21 Mart Newroz’u faaliyetimizin ana eksenini oluşturdu.

8 Mart’a dönük “Yaşasın 8 Mart! Kadınların kurtuluşu sosyalizmde!” şiarlı büyük boy afişlerimiz, 21 Mart’a yönelik ise “İşçilerin birliği, halkların kardeşliği!” şiarlı büyük boy afişlerimiz kullanıldı. Sefaköy’de İnönü Mahallesi, Halkalı yolu, Altınşehir, Şahintepe, İkitelli Köyiçi ve Atatürk Mahalleri, Yenibosna Zafer Mahallesi, Şirinevler semtlerinin yanı sıra İkitelli Organize Sanayi ve Yenibosna Doğu Sanayi civarında afiş faaliyeti gerçekleştirdik. Ayrıca E–5 üzerinde Çobançeşme, Topkapı, Okmeydanı, Mecidiyeköy bölgelerinde trafo ve direkleri afişlerimizle süsledik.

Ajitasyon-propaganda faaliyetinin temel ayaklarından biri olan afiş çalışmasının sol hareket içersinde gözle görülür bir biçimde gerilediği bir dönemde illegal afişlerimizin yaygınlığı ve sürekliliği pratik faaliyetimizin etkisini afiş çalışmasının sınırlarından öteye taşımaktadır. Sınıf düşmanlarımız da bunun farkında oldukları için afişlerimize büyük bir kinle saldırmaktadır.

Newroz’la ilgili olarak ise, İkitelli ve Şahintepe bölgelerinde “Newroz isyandır, isyan ateşini körükle!”, “Bıji Newroz, bıji sosyalizm!”, “Newroz piroz be!”, “Newroz’da Kürt halkıyla dayanışmaya!” şiarlarını içeren yazılamalar ve TKİP imzalamalarında bulunduk.

1 Nisan’da Ankara’da buluşan Tekel işçilerinin mücadelesine toplumsal desteği ve sınıf dayanışmasını artırmak için Sefaköy İnönü Mahallesi ile E–5 güzergâhının çeşitli noktalarında yazılamalar geçekleştirdik. Halkalı yolu üzerinde “Her yer Tekel her yer direniş!”, “1 Nisan’da Ankara’dayız! Tekel işçisi yalnız değildir!”, İnönü Mahallesi’nde “1 Nisan’da Ankara’ya Tekel işçileriyle dayanışmaya!”, E-5 güzergâhı Topkapı ve Cennet Mahallesi civarında “1 Nisan’da Ankara’ya Tekel işçileriyle dayanışmaya!” şiarlı yazılamalar yaptık. Sınıf düşmanlarımız E-5 üzerindeki yazılamalarımıza da saldırdılar.

Mart’ın isyan ateşinden baharın kızıl Mayıs’ına girdiğimiz süreçte illegal devrimci faaliyeti daha yoğun bir tarzda gerçekleştirdik. 1 Mayıs faaliyetimize “Genel grev-genel direniş için 1 Mayıs’a!” ve “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm!” şiarlı ve görselliği ile dikkat çeken büyük boy afişlerimizle başladık. Afişlerimizi sanayi bölgelerinde, emekçi semtlerinde ve ana yollarda yaygınca kullandık. Faaliyetlerimiz esnasında birçok kişinin “kolay gelsin” dileklerini aldık.

Afiş faaliyetimizi gerçekleştirdiğimiz yerler; İkitelli Organize Sanayi, Yeni Bosna ve Güneşli Sanayi Bölgeleri, Halkalı fabrikalar yolu, İkitelli Köyiçi ve Atatürk Mahalleleri, Şahintepe, Altınşehir, Sefaköy İnönü Mahallesi, Söğütlüçeşme, Yenibosna Zafer mahallesi, Şirinevler, Bahçelievler Soğanlı Mahallesi, Bağcılar Güneşli ve Fatih Mahallesi’dir. Ayrıca işçi ve emekçilerin kullandıkları ana güzergâhlar olarak; Şirinevler ve İkitelli Mahmutbey yolu, Bağcılar Haznedar yolu üzerinde çeşitli noktalarda afiş faaliyeti yürüttük.

E-5 güzergâhında tek illegal faaliyet partimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Küçükçekmece’den başlayarak Mecidiyeköy köprülü kavşağa kadar çeşitli noktaları parti afişlerimizle süsledik. Küçükçekmece sapağı, Yeşilova, Bağlar, Beşyol, Çobançeşme, Yenibosna, Topkapı, Edirnekapı, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Çağlayan ve Mecidiyeköy’deki durak, trafo, duvar ve direkler de parti afişleriyle donatıldı.

İTÜ’nün Maslak yerleşkesinde ve YTÜ’nün çeşitli noktalarında, Metrobüs’ün Zincirlikuyu durağı civarında 1 Mayıs afişlerimizin yanı sıra “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!”, “Özerk demokratik üniversite, bilimsel, anadilde eğitim!” şiarlı afişlerimizden yaygınca kullandık.

Faaliyetimiz sırasında kimi zaman düşmanın saldırısına maruz kalsak, kimi zaman da afişlerimizin üzerleri boyanıp sökülmeye çalışılsa da, devrimci faaliyetimizden geri durmadık. Sökülen ve boyanan afişlerimizin yerlerini hemen yenileri aldı.

Afiş faaliyetimizin yanı sıra partimizin işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a çağıran bildirilerin dağıtımını da çeşitli emekçi semtlerinde gerçekleştirdik. İkitelli Köyiçi ve Atatürk Mahalleri, Şahintepe, Sefaköy İnönü Mahallesi, Yenibosna Zafer Mahallesi bildiri faaliyetine konu edilen semtler oldu. Bildiri dağıtımı sırasında kimi emekçiler daha fazla bildiri talep ettiler ve 1 Mayıs’a katılacaklarını dile getirdiler.

Bildiri faaliyeti dışında çeşitli noktalarda yazılamalar yaptık. İkitelli Organize Sanayi’de “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Yaşasın sosyalizm!”, “Geleceksiz yaşama güvencesiz çalışmaya karşı 1 Mayıs’ta Taksim’e!” şiarlı, Sefaköy İnönü Mahallesi ve civarındaki fabrikalar yolunda “Yaşasın 1 Mayıs!”, “1 Mayıs’ta Taksim’e!” şiarlı yazılamalar gerçekleştirdik. E-5 güzergâhında Çağlayan bölgesinde “Krize karşı 1 Mayıs’ta Taksim’e!”, SSK Okmeydanı’nda “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!”, Edirnekapı civarında “Yaşasın 1 Mayıs!”, Çobançeşme mevkiinde “İşçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazanacak!” şiarlı yazılamaları ve parti imzalamaları gerçekleştirdik.

1 Mayıs faaliyetini gerçekleştirdiğimiz Nisan ayında Ölüm Orucu direnişinde şehit düşen Hatice yoldaşımızı da andık. Sefaköy İnönü Mahallesi’nde ana güzergâha ve çeşitli noktalara “Hatice yoldaş ölümsüzdür!”, “Parti şehitleri ölümsüzdür!”, “Hatice yoldaş kavgamızda yaşıyor!” şiarlı yazılamalar ve parti imzalamaları gerçekleştirdik.

Küçükçekmece’den Komünistler

 

Partimizin özgür sesini sınıfa taşıyoruz...

Kapitalizmin krizinin işçi sınıfı ve emekçiler üzerindeki ağırlığı giderek artıyor. Bir yanda işsizlik artarken diğer yanda yoksulluk ve sefalet derinleşiyor. Sermaye devleti ve sermaye uşağı hükümet ile birlikte burjuva yazarlar krizin geride kaldığı, krizden güçlenerek çıkıldığı yönlü açıklamalarla iyimser bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Bu çabanın gerisinde, işçi ve emekçilerin içerisinde bulunduğu durum ve kapitalist patronların dört gözle beklediği yeni saldırı yasaları duruyor.

Sermaye diktatörlüğü tüm kurumlarıyla saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Bu saldırılar karşısında işçilerin ve emekçilerin, Tekel işçilerinin direnişinin de uyarıcı etkisiyle, mücadele istek ve iradeleri güçleniyor. Yıllardır birikmiş sorunlar karşısında umutsuzluk ve atalet içinde bulunan sınıf hareketi kendine yeni kanallar arıyor.

İşçi sınıfı ve emekçileri, partimizin yol göstericiliğinde devrim ve sosyalizm mücadelesi etrafında kenetlenmeye çağıran illegal devrimci faaliyetimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Partimizin adını, şiarlarını sanayi havzalarına, emekçi semtlerine taşıyor, krizin faturasını ödememek için mücadele çağrısı yapıyoruz. İvmesi giderek yükselen sınıf mücadelesi ile birlikte partimizi güçlendirmenin olanaklarını değerlendirme çabası içindeyiz.

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs öncesinde de bölgemizde aynı bakışla faaliyetimizi güçlendirerek sürdürdük. Günler öncesinden başladığımız illegal faaliyetimizle işçilere devrimci şiarlarımızı taşıdık. İşçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de sermayenin karşısına dikilmeye ve hesap sormaya çağırdık. Afiş, bildiri ve yazılamalarla yaygın bir faaliyet ördük. Devrimin ve sosyalizmin şiarlarıyla duvarları süsledik.

1 Mayıs faaliyetimiz boyunca “Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın sosyalizm!/TKİP” ve “Genel grev genel direniş için 1 Mayıs’a!/TKİP” şiarlı afişlerimizi bölgemizin hemen tüm emekçi semtlerine yaptık. Sanayi sitelerinden işçi geçiş güzergahlarına kadar geniş bir alanı afişlerimizle donattık.

Afiş çalışmamızın ardından partimizin işçi ve emekçileri 1 Mayıs alanlarında mücadeleye çağırdığı bildirilerimizi Saadetdere, Örnek, Tabela, Balıkyolu, Bulut ve Kıraç’ta işçi ve emekçilere ulaştırdık. “Yaşasın 1 Mayıs!/TKİP” ve “1 Mayıs’ta Taksim’e!/TKİP” şiarlı yazılamalarımızı da bölgemizde kimi noktalara yaparak çalışmalarımızı sürdürdük.

İllegal materyallerimizle işçi ve emekçilere partimizin özgür sesini ulaştırmaya devam edeceğiz.

Esenyurt’tan Komünistler

İllegal faaliyetimiz 1 Mayıs çalışmasıyla devam etti...

Üç yıl boyunca sergilenen kararlı ve militan mücadele sayesinde Taksim'in kazanılması ve 1 Mayıs’ın burada kutlanacak olması bu yıl 1 Mayıs’a ayrı bir anlam kazandırıyordu. Bu yılki 1 Mayıs TEKEL işçilerinin mücadelesinin basıncıyla sendikaların aldıkları 26 Mayıs genel grev-genel direnişi açısından da önem taşıyordu.

Partimizin sesini işçi ve emekçilere ulaştırmak ve onları genel grev-genel direnişi örgütlemeye çağırmak amacıyla, “Genel grev genel direniş için 1 Mayıs’a!/TKİP” ve “Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın sosyalizm!/TKİP!” şiarlı afişlerimizle özellikle ana arterleri süsledik.

Afişlerimizi E-5 Göztepe köprüsü-Haydarpaşa Numune Hastanesi, Dudullu-Küçükbakkalköy, Sultanbeyli-Ümraniye, Baraj Yolu, Tavukçu Yolu otobüs güzergahlarının yanı sıra İMES çevresine, Sultanbeyli Başaran Mahallesi’ne, Sarıgazi’ye, 1 Mayıs Mahallesi’ne ve Şile yolunun girişlerine astık.

Ayrıca partimizin çıkartmış olduğu 1 Mayıs bildirilerini Sarıgazi, 1 Mayıs Mahallesi ve Başaran Mahallesi’ne dağıttık.

Ümraniye'den Komünistler

 

Faaliyetimiz kesintisiz olarak sürüyor...

Son yıllarda nicelik ve yaygınlık açısından gelişen yeraltı propaganda faaliyetimiz dönem başında planladığı üzere daha da yaygınlaştırılarak sürdürüldü. Faaliyetimiz işçi ve emekçilerin daha fazla dikkatini çekerken, düşmanın tahammülsüzlüğüne konu oldu. Özellikle Alaattin Karadağ yoldaşın katledilmesi üzerinden yürütülen faaliyet sürecinde yapılan afişler ve yazılamalar saldırıların herdefi oldu.

Çok sayıda emekçi semtinin anayol güzelgahlarının yanı sıra Konak, Gümrük, Basmane gibi şehrin en merkezi noktalarına taşınan faaliyetimiz bahar ve 1 Mayıs dönemi boyunca devam etti. Yaygınlaşan faaliyetimizi daha da derinleştirmeyi hedefliyoruz.

İzmir’den Komünistler  


Üste