Logo

Bahar dönemi faaliyetlerinden...


Bahar dönemi faaliyetlerinden...

Etkin ve yaygın bir pratik-politik faaliyet

Düzenin bir seçim oyunu daha geride kaldı. Bir kez daha işçi ve emekçi kitleler kandırılarak sahte vaatlerle düzene bağlanmak istendi. Bu oyunu bozmak, işçi ve emekçilere gerçek kurtuluş yolunu göstermek amacıyla komünistler olarak yaptığımız devrimci müdahale Esenyurt’ta da kendisini gösterdi, devrimin ve sosyalizmin bayrağı bir kez daha bizlerin ellerinde yükseldi.

Devrimci teşhir ve ajitasyon çalışmamızı yükselttiğimiz bu dönemde çeşitli araçlarla devrimci seçim çalışması yürütüldü. Bölgede hissedilir düzeyde yürütülen afiş ve yazılama çalışmaları ile birlikte yaygın bir şekilde dağıtılan bildirilerimizle işçi ve emekçilere seslendik. Ayrıca seçimlerin kardeş Kürt halkının özgürlük ve kurtuluş mücadelesinin simgesi olan Newroz’a denk gelmesini de vesile ederek, halkların kardeşliğinin ve kurtuluşunun ancak sosyalizmde mümkün olabileceğini öne çıkardık.   

İlk olarak, partimizin “İşçi sınıfının devrimci programı altında birleşelim!” başlığıyla yayınladığı bildiriyi yaygın bir şekilde dağıttık. Saadetdere ve Namıkkemal mahalleleri, Tokat Mahallesi, Yeşilkent, İncirtepe, Fatih, Talatpaşa Esenyurt-Köyiçi ve Örnek mahalleleri, Kıraç-Kuruçeşme ve Yenimahalle’ye bildirimizi ulaştırdık.

Bir taraftan bildirimizi dağıtırken, diğer taraftan da  “Seçim aldatmacasına hayır! Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde! / TKİP” ve “Biji Newroz! Özgürlük, eşitlik, gönüllü birlik! / TKİP” şiarlı büyük boy afişlerimizi dönem boyunca kullandık. Afişlerimizi, E-5 Haramidere sanayi sitesinden Beylikdüzü’ne, TÜYAP köprülü kavşağından Hadımköy yoluna, Kıraç-Kuruçeşme ve Yeni mahalleleri, Örnek Mahallesi, Esenyurt-Köyiçi, Balıkyolu, Yeşilkent ve Tokat mahalleleri ile Doğan Araslı Caddesi’ndeki ana güzergâhlarda yaptık.   

Hemen ardından, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Düzen partilerine oy verme, hesap sor!”, “Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!”, “Seçim oyunu değil, devrimci sınıf mücadelesi!” şiarlarıyla seçim gündemli yazılamalarımız dışında, Newroz gündemli ”Biji Newroz!”,  “Newroz isyandır!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” şiarlı yazılamaları ana güzergâhlardaki çeşitli noktalara yaptık.

Seçimlerin ardından Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümlerini anan, devrimci miraslarını sahiplenen orak çekiçli “Kavgamızda yaşıyorlar!” şiarlı afişimizi devreye soktuk. Beylikdüzü ana güzergahı, TÜYAP köprülü kavşağı, Hadımköy yolu, Kıraç-Kuruçeşme ve Merkez ile İncirtepe mahallelerine afişimizi yaptık.

Bu süreçte 220 büyük boy afiş, 20’yi aşkın noktaya yazılama ve 4500 adet parti bildirisini dağıttık. Birçok yerde soru soran, ilgiyle izleyen, bizim kim olduğumuzu anlamaya çalışan işçi ve emekçilerle karşılaştık. Afiş asarken bir emekçinin, “Bu TKİP kimdir, her yerde görüyoruz” diye sorması, faaliyetimizin bölgede fazlasıyla hissedildiğini anlatıyordu.

Seçimlerde işçi ve emekçilere devrimin ve sosyalizmin çağrısını yapan tek güç biz olduk. Sol çevrelerin hemen hepsinin liberal-reformist bloğun peşine takıldığı, hiçbir çevrenin sosyalizm-devrim adına propaganda yapmadığı bir dönemde faaliyetimiz ayrı bir anlam ve önem taşıyordu.

Faaliyetimize ara vermeden, 1 Mayıs materyallerinden önce elimize ulaşan Mart-Mayıs ayı devrim şehitlerine dair afişimizin bir kısmını devreye soktuk. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerinin yeraldığı “Kavgamızda yaşıyorlar!” şiarlı afişlerimiz bir bayrak gibi dalgalanıyordu.

1 Mayıs’a dair iki çeşit afişimizin gelişiyle, Mayıs ayı şehitleri afişiyle birlikte üç afişi birlikte yaygın bir şekilde yaptık.

Partimizin 1 Mayıs’a dair yayınlamış olduğu bildiriyi emekçi semtlerinde dağıtırken, “Yaşasın 1 Mayıs!”, “1 Mayıs’ta Taksim’e!” yazılamalarını da yaptık. 1 Mayıs’a dair son faaliyetimiz ise, merkezi güzergahlara yaptığımız kuşlamalar ile yazılamalar oldu. “1 Mayıs’ta Taksim’e! /TKİP” şiarlı ve orak çekiçli olarak hazırlamış olduğumuz şablonla merkezi güzergahları kızıla boyadık.

Bu süreçte (seçim gündemli 4500, 1 Mayıs gündemli 3500) 8 bin bildiri, (Newroz ve seçim gündemli 220, 1 Mayıs ve Mart-Mayıs şehitleri gündemli 325) 545 afiş, (seçim ve Newroz gündemli 20, 1 Mayıs gündemli 30) 50 noktaya yazılama,  (1 Mayıs gündemli) 3000 kuş ve şablonla Taksim çağrısını 60 noktaya yazmış olduk.

Esenyurt’tan Komünistler


Devrimci baharı kazanmak için etkin bir faaliyet!

Partimizin illegal pratik faaliyeti Mart ayı boyunca da kesintisiz bir şekilde sürdü. Devrimci olmak iddiasını taşıyanların önemli bir bölümünün de yerel seçimler üzerinden reformist politikalara yedeklendiği bir dönemde, komünistler olarak, işçi ve emekçi kitlelere gerçek çözümün devrimden ve sosyalizmden geçtiğini propaganda ettik.

Yıllardır olduğu gibi bu yılki seçim dönemi boyunca da siyasal faaliyetini illegal temelde ve parti adına doğrudan seslenen araçlarla sürdüren tek parti TKİP oldu. Seçimlere dönük gerek merkezi bildirimizle, gerek illegal afişlerimizle, gerekse de yazılama faaliyetlerimizle bölgemizdeki işçi ve emekçilere ulaştık.

İllegal bildirilerimiz İkitelli Köyiçi ve Atatürk mahallelerinde, Sefaköy İnönü ve Söğütlüçeşme mahallelerinde, Yeni Bosna Zafer Mahallesi’nde ve Soğanlı’da dağıtıldı. “Düzenin seçim aldatmacasına hayır! Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” şiarlı afişlerimizi ise işçi ve emekçilerin çalıştığı sanayi bölgelerinde ve emekçi semtlerinde yaygın bir şekilde kullandık.  Şahintepe, Bayramtepe, Altınşehir, İkitelli Organize Sanayi Sitesi, İkitelli Köyiçi ve Atatürk mahalleri, Halkalı Merkez ve fabrikalar yolu, Söğütlüçeşme ve Kanarya mahalleleri, İnönü Mahallesi, Çınar yolu, Papaz Köprüsü, Güneşli fabrikalar bölgesi, Yeni Bosna fabrikalar bölgesi, Zafer Mahallesi ve Soğanlı afiş çalışmamıza konu olan yerler oldu. Ayrıca Zafer Mahallesi’nde çeşitli yerlere “Düzenin seçim oyununu bozalım!” şiarlı ve TKİP imzalı yazılamalar yapıldı. E-5 üzerinde Bahçelievler mevkinde “Tek seçim devrim ve sosyalizm!” şiarlı TKİP imzalı yazılama gerçekleştirildi.

Seçim çalışmasının yanı sıra 12 Mart Gazi katliamı ile 16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıldönümleri üzerinden çeşitli yazılamalar gerçekleştirdik. Yeni Bosan Zafer Mahallesi’nde “Gazi'nin katili sermaye devleti!”, “Gazi’nin hesabını emekçiler soracak!”, “Gazi'nin faili kontrgerilla devleti!”, “Gazi'nin hesabı sorulacak!”, “16 Mart katliamlarının hesabı sorulacak!”, “Halepçe katliamının hesabı sorulacak!” yazılamaları ve TKİP imzalamaları yaygınca yapıldı.

Aynı süreçte Hüseyin Temiz yoldaşı yitirmemiz üzerine Yeni Bosna Cemevi civarına, Dereyolu üzerine ve Sefaköy İnönü Mahallesi’ne “Hüseyin yoldaş ölümsüzdür!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Devrimciler ölmez, devrim davası yenilmez!”  sloganları yazılarak TKİP imzalamaları atıldı. 

21 Mart Newrozu’nun yaklaşması üzerine afişlerimizle Newroz’u selamladık. “Biji Newroz! Özgürlük, eşitlik, gönüllü birlik!” şiarının yer aldığı ve görselliğiyle de dikkat çeken Newroz afişlerimiz, özellikle Kürt gençlerin ilgisini çekti. Pratik faaliyetimiz sırasında kimileri Newroz'un nerede kutlanılacağını ilişkin sohbet ederken, birçoğu da “çavne baş” diyerek bizleri selamladı. Bu yılki Newroz'a ilişkin hiçbir siyasi parti gözle görülür bir pratik faaliyet yürütmedi. Newroz afişlerimizi taşıdığımız yerler, Şahintepe, Bayramtepe, Altınşehir, İkitelli Organize Sanayi, Köyiçi ve Atatürk mahalleri, Sefaköy İnönü Mahallesi, Söğütlüçeşme ve Kanarya mahalleleri, Yeni Bosna Zafer Mahallesi ve Soğanlı bölgeleri oldu.

Pratik faaliyetimiz Nisan ayı boyunca devrim şehitleri ve 1 Mayıs gündemi üzerinden devam etti. 

Nisan başında Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş’i anmak için yaygınca afiş yaptık. “Kavgamızda yaşıyorlar!” şiarının yer aldığı büyük boy afişlerimiz görselliğiyle göz doldurdu.

1 Mayıs faaliyeti çerçevesinde ise “Krizin faturasını ödetmek için 1 Mayıs’a!” ve “Yaşasın 1 Mayıs! Birlik, dayanışma, mücadele!” şiarlı afişlerimizi yaygınca kullandık. Afişlerimizi; Sefaköy İnönü Mahallesi, Çınar yolu, Papaz Köprüsü, Halkalı Fabrikalar yolu, Halkalı Merkez Mahallesi, Söğütlü Çeşme Mahallesi, Sefaköy Beşyol Mahallesi, İkitelli Organize Sanayi, İkitelli Atatürk Mahallesi ve Köyiçi, Şahintepe Mahallesi, Altınşehir, Güneşli fabrikalar bölgesi, Mahmut Bey yolu, Yeni Bosna Zafer Mahallesi ve fabrikalar yolu, Soğanlı Mahallesi, Şirinevler ve E-5 güzergahında çeşitli noktalarda kullandık.

1 Mayıs faaliyetimiz bildiri dağıtımıyla devam etti. Sefaköy İnönü Mahallesi, İkitelli Atatürk Mahallesi, Yeni Bosna Zafer Mahallesi ve Soğanlı bildiri faaliyetimize konu edilen semtler oldular.  Birçok noktaya, “1 Mayıs’ta Taksim’e!”, “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Engeller aşılacak, Taksim kazanılacak!” yazılamaları ve TKİP imzalamaları gerçekleştirdik.

Ayıca Nisan ayında Ölüm Orucunda yitirdiğimiz Hatice Yürekli yoldaşı anmak için Zafer Mahallesi’nde “Hatice yoldaş ölümsüzdür!” yazılamaları gerçekleştirdik.

Küçükçekmece’den Komünistler

Devrim ve parti bayrağı yükselmeye devam ediyor!

29 Mart yerel seçimlerinde düzen güçlerinin tüm temsilcileri, krizle birlikte var olan diğer sorunları çözecekleri konusunda binbir vaadle kitleleri aldatmaya çalıştılar. Reformist solun yerel seçimler üzerinden bir kez daha düzenin değirmenine su taşıyan, burjuva temsili kurumları işçi ve emekçilere çözüm platformu olarak gösterme çabaları ise, bu cephe tarafından oluşturulan “birlikte başarabiliriz” oluşumu üzerinden yansıdı. Bugün için hala devrimci bir konumda olan bir dizi siyasal akımın bu platform içerisinde kolayından yer alabilmeleri de, gerçek kimlik ve duruşlarını açığa çıkarmış oldu.

Komünistler olarak bu sürece net bir bakış ve tutumla girdik. Seçimlerden devrimci amaç ve ilkeler çerçevesinde yararlanmaya çalıştık. Düzenin seçim oyununa karşı düzen partilerini teşhir ve burjuva temsili kurumları mahkum eden, çözümün devrim ve sosyalimde olduğunu şiarlaştırarak işçi ve emekçileri mücadeleye çağıran sınıfın bağımsız sosyalist adaylarını desteklemeye çağırdık.

Ümraniye bölgesinden komünistler olarak, sözkonusu gündemleri değerlendirerek sınıf ve genel kitle çalışmasını çok yönlü örmeye devam ettik. Sınıf ve kitle çalışmasında elde ettiğimiz olanakları kullanarak yaptığımız çalışmaların yanısıra, parti materyallerimizle çalışmalarımızı daha da güçlendirdik. Kriz, seçim ve Newroz üzerinden çıkartılan “Krizin faturası kapitalistlere!”, “Kapitalizm kriz, açlık ve işsizlik demektir! Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!”, “Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi!”, “Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!”, “Seçim aldatmacasına son! Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” ve “Biji Newroz! Özgürlük, eşitlik, gönüllü birlik!” şiarlı 300’ü aşkın afişimizle Sarıgazi, Sultanbeyli ve Ümraniye’nin emekçi mahallerini, E-5 gibi merkezi hatlarla birlikte sanayi havzaları ve servis güzergâhlarını donattık.  

Seçim gündemli “İşçi sınıfının devrimci programı etrafında birleşelim!” başlıklı merkezi parti bildirilerimizi Sarıgazi, Sultanbeyli ve Ümraniye’nin emekçi mahallelerinde dağıttık. 2500 adet bildiri kullandık.

1 Mayıs’ı önceleyen süreçte ise yoğun ve tempolu bir çalışma yürüterek işçi ve emekçileri 1 Mayıs alanlarına çağırdık. “Yaşasın 1 Mayıs! Birlik, dayanışma, mücadele!”, “Krizin faturasını ödetmek için 1 Mayıs’a!” afişleriyle birlikte Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerin bulunduğu  “Kavgamızda yaşıyorlar!” şiarının yer aldığı afişlerimizi kullanarak yaygın bir pratik faaliyet yürüttük.

Afişlerimizi Yeni Çamlıca, Esenşehir, Sarıgazi, Emek, Kazım Karabekir, 1 Mayıs, Başaran, Teferruj, Veysel Karani, Çiftlik, Dudulu, Birlik gibi emekçi mahalleri ve E-5, Alemdağ Caddesi, İMES, Organize Sanayi, Bostancı Yolu, Nato Yolu, Tavukçu Yolu, Baraj Yolu gibi merkezi güzergahlarda kullandık. Yine emekçi mahallerinde 2 bin adet “TKİP mücadeleye çağırıyor” başlıklı bildirilerimizin dağıtımını gerçekleştirdik.

Ümraniye’den Komünistler 


Yaşasın devrim ve sosyalizm!

Bir dizi aracı kullandığımız devrimci seçim çalışmasını güçlü bir temelde yürütmeye çalıştık. Partimizin ismiyle işçi sınıfına ve emekçilere seslenerek, devrim ve sosyalizm bayrağını bir seçim döneminde daha dalgalandırdık.

Seçim çalışmalarımız kapsamında “Düzenin seçim aldatmacasına hayır! Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde/TKİP” şiarlı büyük boy afişlerimizin yanında genel şiarlarımızın yer aldığı küçük boy afişlerimizi bölgemizin geneline taşımaya çalıştık. Bostancı Köprüsü-Kartal Köprüsü arası E-5 hattı, Gülsuyu Mahallesi, Kartal Karlıktepe Mahallesi, Kurfalı Mahallesi, Aydos, Şahintepe, Sülüntepe mahalleleri, Kurtköy Sanayi’ye afişlerimizi taşıdık.

Parti bildirilerimizi ise Gülsuyu, Aydos, Şahintepe, Sülüntepe, Karlıktepe, Kurfalı mahallelerinde yaşayan işçi ve emekçilere ulaştırarak, devrim ve sosyalizm çağrısını yükselttik.

Çalışmalarımıza Newroz afişlerimiz ile devam ettik. Kürt halkına inkar ve imhanın dayatılmasına, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin boğulmaya çalışılmasına karşı demirci Kawa’nın isyan ruhunun daha fazla sahiplenilmesi gereken bu dönemde, partimizin ismiyle Newroz’u selamladık. “Bıji Newroz! Özgürlük, eşitlik, gönüllü birlik/TKİP” şiarlı afişlerimizi Kartal Karlıktepe-Kartal Köprüsü- Kurfalı Mahallesi’ne, Şahintepe, Aydos, Sülüntepe Mahalleleri ile Gebze’de Ulaştepe, Mudurnutepe ve Emek mahallelerine taşıdık.

Seçim faaliyetinin ardından Kızıldere katliamında şehit düşen Mahirler’i, darağaçlarında sosyalizm şiarını haykıran Denizler’i ve ser verip sır vermeden ölümsüzleşen İbrahim’i andık.

 “Kavgamızda yaşıyorlar!/TKİP” şiarlı afişlerimizi E-5 hattına, Karlıktepe, Erzincan Mahallesi, Kurfalı  Mahallesine yaygın bir şekilde yaptık.

1 Mayıs sürecini ise kapitalizmin ağır krizi eşliğinde karşıladık.  “Yaşasın 1 Mayıs! Birlik, dayanışma, mücadele!/TKİP” ve Krizin faturasını ödetmek için 1 Mayıs’a!/TKİP” şiarlı afişlerimizi bölgemizde yaygın bir şekilde yaptık. Karayolları-Pendik Köprüsü arası E-5 hattı, Karlıktepe, Erzincan, Kurfalı, Gülsuyu, Topselvi, Aydos, Şahintepe, Sülüntepe, Ramazanoğlu Mahalleleri, Gebze’de Ulaştepe, Mudurnutepe, Güzeltepe, Emek mahalleleri ve Kurtköy sanayi içine afişlerimizi taşıdık.     

Bildirilerimizi ise Gülsuyu, Karlıktepe, Aydos, Sülüntepe, Şahintepe, Kurfalı, Çınardere mahalleleri ile Gebze’de Ulaştepe, Mudurnutepe, Emek mahallerinde dağıttık.

 “Yaşasın 1 Mayıs/TKİP”, “1 Mayıs’ta Taksim’e/TKİP”, “Sosyalizm kazanacak/TKİP şiarlı yazılamalarımızı Kurtköy sanayi içine, Ramazanoğlu, Sülüntepe ve Aydos mahallelerinde birçok noktaya gerçekleştirdik. Kuşlarımızı ise Kurfalı, Çınardere, Aydos, Sülüntepe mahallelerinde kullandık.

Faaliyetimiz sermaye devleti tarafından tahammülsüzlükle karşılandı. Birçok noktada afişlerimiz kazınmaya çalışıldı. Kimi afişlerimiz sökülemediği için boyandı.

Anadolu Yakası’ndan Komünistler

Dikkat çeken bir illegal faaliyet!

İhtilalci bir partinin siyasal faaliyetinin en önemli ayaklarından biri kendi adına kitlelere seslendiği pratik çalışmadır. İzmir’de kısa sayılmayacak bir dönemdir sürdüğümüz, gelinen yerde belli bir sitematik ve süreklilik taşıyan parti materyallerine dayalı propaganda çalışmasını seçim dönemi boyunca da yürüttük. Faaliyetimiz, diğer dönemlerde olduğu gibi, İzmir’deki tek illegal propaganda çalışması olma özelliğini de korudu.

Komünist militanlar seçim dönemi boyunca oldukça geniş bir alanda partinin adı ile kitlelere seslendiği afiş ve bildirileri kullandılar. 12 semt, iki sanayi bölgesi ve birçok ana güzergahta afişleme çalışması yapıldı. Bazı emekçi semtlerinde parti imzalı seçim bildirisi kullanıldı.

Önceki dönemlere nazaran bu seferki materyal kullanımının kitlelerin ve ildeki ilerici güçlerin daha çok dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Böyle bir ilginin gerisinde, İzmir’de yıllardır hiçbir örgütün böyle bir faaliyet yürütmemesi ve bizlerin yürüttüğü faaliyetin sürekli ve sistematik olması var. Devletin kolluk güçlerinin faaliyetimize olan yoğun “ilgisini” ise, kendilerine temel bir iş edindikleri afiş sökme faaliyetinden gözlemledik.

İzmir’den Komünistler


Üste